Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Ukrayna, yurtdışında üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için son yıllarda en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Ukrayna üniversiteleri AB üniversiteleri tarafından denkliği ve eğitim kaliteleri kabul edilen üniversitelerdir. Yüksek Öğrenim Kurumu da son yıllarda Türkiye-Ukrayna arasındaki sıcak ilişkiler doğrultusunda Ukrayna’daki üniversitelerin diplomalarına denklik sağlamaktadır.

Ayrıca Ukrayna’da eğitim görmek Türkiye ile karşılaştırıldığında çok daha ekonomik olması da üniversite adayları için Ukrayna’yı cazip hale getirmektedir. Bir öğrenci için Ukrayna’da bir yıllık okul harcı, konaklama(yurt) gideri ortalama 3000 $ civarındadır.

Tüm bu avantajların yanında Rusça ve Ukraynaca dillerini de öğreneceğinizi göz önünde bulundurduğunuzda Ukrayna’da üniversite eğitimi imkanı olan bir çok öğrenci için tercih sebebi haline gelmektedir.

Neden Ukrayna’da üniversite?

Ülkemizdeki üniversite sınavı her yıl yaklaşık 1 milyon öğrenciyi dışarıda bıraktığından, yurtdışında eğitim seçeneklerinin önemi her geçen yıl artmaktadır. Değişik ülke ve maliyet kategorileri arasında Ukrayna, yabancı öğrencilere sunduğu ekonomik eğitim maliyetleri ve kolay kabul koşulları nedeniyle Türkiye ve birçok farklı ülkeden öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Ukrayna’daki üniversiteler YÖK tarafından doğrudan onaylanmamakla birlikte, bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler daha sonra YÖK’e denklik için başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Sınav engelleri ve maddi yetersizlikler nedeniyle eğitim alamayıp, lise mezunu olarak kalmaktansa, Ukrayna’da üniversite eğitimi almak, eğitimli bir insan olarak hayata atılmak, toplumda eğitimli bir statüye sahip olmak tabii ki çok mantıklı bir seçimdir. Doğrudan YÖK denkliğinin olmaması, Ukrayna’daki üniversitelerin yetersiz ya da kalitesiz eğitim verdiği anlamına asla gelmemektedir. Ukrayna’daki bir çok üniversite, ülkemizdeki çoğu üniversiteden daha köklü bir geçmişe sahiptir. Buna ek olarak, Ukrayna’daki üniversitelerin bilimsel araştırma ve akademik üretim güçleri, ülkemizdeki üniversitelerin çok büyük bir bölümümün üstündedir. Unutmayalım ki, eski Sovyetler Birliğinin askeri teknoloji ve uzay çalışmaları üzerine başarılarının çoğunun altında Ukrayna’daki üniversitelerin imzası vardır. Ukrayna’daki üniversitelerin çoğu, dünya sıralamasında Türkiye’deki birçok üniversitenin üstünde yer almaktadır. Ukrayna’daki üniversitelerin çok büyük bir bölümü, Lizbon anlaşması esaslarına göre, Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversitelere tamamen denktir. Denklik sorunu maalesef sadece Türkiye ile yaşanmaktadır. Dilerseniz YÖK denklik sınavına girerek diplomanızın denkliğini de almanız yasal olarak mümkündür.

Ukrayna’da eğitim hakkındaki sorularınız ve danışmanlık için Türkiye’de en iyi eğitim danışmanlığı veren ELT Danışmanlık web sitesini ziyaret edebilirsiniz:

Ukrayna'da üniversite Yurtdışı Eğitim – Yurtdışında Eğitim | ELT Yurtdışı Eğitim
www.elt.com.tr
Yurtdışı eğitim ve akademik danışmanlık için ELT danışmanları ile yurtdışında dil okulları, work and travel, üniversite ve yüksek…