Ukrayna Öğrenci Vizesi

Ukrayna’da eğitim görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ukrayna öğrenci vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Bu vize tipine başvuruda bulunacak öğrencilerin bir takım belgeleri başvuruları öncesinde hazır bulundurmaları gerekir.

Ukrayna’da eğitim görmek için lise veya dengi bir kurumdan mezun olma şartı aranmaktadır. Bu mezuniyet belgesiyle lisans veya yüksek lisans eğitimi almak için hangi lise bölümünden mezun olduğunuza bakılmaksızın Ukrayna’da dilediğiniz bölüm için eğitim başvurusu yapabilirsiniz.

Ukrayna’da eğitim alacak kişiler 1 yıl hazırlık sınıfı uygulamasına tabi tutulurlar. Bu süreçte Rusça veya Ukraynaca dil eğitiminin yanında alan ders eğitimleri de verilmektedir. Örneğin TIP eğitimi alacak bir öğrenciye anatomi, kimya gibi dersler de öğretilmektedir. Eğitim gören öğrenci, aldığı tüm derslerden sorumlu tutulur ve belirli zamanlarda sınav uygulaması yapılır. Sene sonunda ise final sınavlarından belirlenen baraj puanın üzerinde puan alınması durumunda hazırlık sertifikası alabilir. Bu sertifika öğrencinin Rusça bildiğini kanıtlar niteliktedir ve sertifikayla Ukrayna’daki tüm üniversitelerde eğitim görme hakkı kazanılmaktadır.

Ukrayna Eğitim vizesi için Gerekli Evraklar

  1. Pasaport aslı (Vize bitim tarihinden itibaren en az 9 ay geçerliliği olan pasaport)
  2. 2 adet fotoğraf
  3. Üniversiteden davet ve kabul belgesinin aslı ve fotokopisi. Burada dikkat edilecek husus Ukrayna eğitim danışmanınızın kabul belgesinin aslını size gönderip hatta ödeme belgesini ibraz ettiği durumlarda dahi elçilik eğitim ateşeliğine gelen listede isminizin bulunmaması durumunda vize başvurusu yapılamamaktadır.
  4. Öğrenci vizesi 90 gün çok girişli olarak düzenlenir. Ukrayna’ya girdikten en geç 90 gün içinde oturma iznini almaya zorlamak için eskisi gibi 1 yıl 1 giriş verilmez.
  5. Vize süresini kapsayan 90 günlük seyahat sağlık sigortası aslı (Firmamız tarafından temin edilir.)
  6. Online formun doldurulabilmesi için yolcunun Türkiye’deki ikamet adresi, cep telefon numarası, email adresi ve son mezun olduğu okulun irtibat bilgileri gerekmektedir.
  7. Vize işlemleri sırasında konsolosluğa gelip imza atmayacak, vize işlemlerinin kargo ile yapılmasını isteyen pasaport sahipleri tarafımıza Türkiye’deki yada Ukrayna’daki noterlerden vekaletname düzenlemeleri ve asıllarını sunmaları gerekmektedir.
  8. Ukrayna elçiliğinin vize işlemleri için Garanti Bankası’nda bulunan döviz hesabına yatırılan ücrete ait dekonttan iki nüsha gerekmektedir.
  9. Express eğitim vizesi işlemleri 1-3 çalışma günü, normal eğitim vizesi işlemleri ise 6-9 gün arasında sonuçlandırılmaktadır.