Ukrayna (D) Çalışma vizesi

Ukrayna ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşma gereği T.C. vatandaşları Ukrayna’ya yapacakları seyahatler 180 gün içinde 90 günden az olmak koşuluyla vizeden muaftır. Aynı şekilde Ukrayna vatandaşları da bu maddeden faydalanabilmektedir. Ancak bu süre zarfında seyahat eden kişilerin ülkede çalışma ya da öğrenim görme izni yoktur.

Ukrayna Çalışma Vizesi Almak

Ukrayna’da çalışma vizesi almak için 2 yol vardır. Bunlardan biri Ukrayna tarafından belirlenen, ülkeye yatırımcı çekmek amacıyla yasalaştırılmış başka ülkelerden Ukrayna’ya 100.000 $ yatırım yapma şartıdır. Bu şekilde Ukrayna’da yatırımcı ünvanıyla çalışma vizesi ve oturum izni alabilirsiniz.

Bir diğeri ise, Ukrayna’da bulunan bir şirkette çalışmak için ilgili şirketten sizin adınıza Ukrayna Çalışma Bakanlığı’na başvuruda bulunup başvuru sonucunda çıkan davetiyeyi size ulaştırması gerekmektedir. Adınıza düzenlenen davetiye ile birlikte Ukrayna Büyükelçiliği’ne Ukrayna çalışma vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Büyükelçiliğe gitmeden başvuru yapmak isterseniz, Türkiye’nin her yerinden yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Firmamız Ukrayna Büyükelçiliği’ne sizin adınıza vize başvurunuzu ve takibini yapma yetkisine sahiptir.

Ukrayna (D) Çalışma vizesi için Gerekli Evraklar

  1. Pasaport aslı (Vize bitim tarihinden itibaren en az 9 ay geçerliliği olan pasaport)
  2. 2 adet fotoğraf
  3. Çalışma Lisansının Ukrayna Noterinden asıl sureti ve fotokopisi başvuru evrakları ile birlikte konsolosluğa teslim edilecektir.
  • Sadece Çalışma Lisansının aslının olması durumunda konsolosluk makamı aslını gördükten sonra ücret karşılığı düzenleyeceği legalizasyon prosedürü ile başvuruyu kabul edebilecektir.
  1. Çalışma vizesi 90 gün çok girişli olarak düzenlenir. Ukrayna’ya girdikten 90 gün içinde en geç oturma iznini almaya zorlamak için eskisi gibi 1 yıl 1 giriş verilmez.
  2. Vize süresini kapsayan 90 günlük 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası aslı. (Firmamız tarafından temin edilir.)
  3. Online formun doldurulabilmesi için yolcunun çalışma lisansının ait olduğu Ukrayna firmasının irtibat bilgileri telefon numarasi mail ve yetkili mudurun ismi Türkiye ikamet adresi, cep telefon numarası, email adresi ve var ise iş irtibat bilgileri gerekmektedir.
  4. Ukrayna’ya giriş yasağı olan yolcuların durumu konsolosluğa başvuru öncesinde sorulamadığı için; giriş yasağı bulunan yolcuların vize masrafları vize onaylanmadığı taktirde iade edilemeyecektir.
  5. Pasaportunda ihtilaflı Kırım bölgesine karayolu girişi gümrük kaşesi bulunan yolcuların vize başvuruları kabul edilmeyecektir.
  6. Vize işlemleri sırasında konsolosluğa gelip imza atmayacak, vize işlemlerinin kargo ile yapılmasını isteyen pasaport sahipleri tarafımıza Türkiye’deki yada Ukrayna’daki noterlerden vekaletname düzenlemeleri ve asıllarını sunmaları gerekmektedir.